Levrek Balığı Avlama Teknikleri

Levrek Balığı av yerine göre yemine,avlanma saatine ve avlanma tekniklerine kadar deneyim isteyen son derece kurnaz bir balıktır.Levreğin Av mevsimi kasım,aralık,ocak ve şubat aylarında kısa akışlar yaptığı için aralıklı olarak av verebilir.

Levreğin küçüklerine halk ağzında “ispendek” adı verilir.Marmara ve Karadeniz’de 15 kiloyu bulan levrek balıkları, Ege ve Akdeniz’de 20 kiloya kadar ulaşırlar. Ancak en lezzetli olanları 1-2 kg. arasındakilerdir. Zaman zaman otuz-kırklık sürüler halinde dolaşır ve üst üste av verebilirler. Çok sığ, kırmalık ve sazlık, kuytu, sessiz yerlerde dolaşırlar. Kışın dibe yatıp oldukça hareketsiz bir halde dururlar. Yunus balıklarının başlıca yemlerinden oldukları için açık sulardan kaçıp sığ sahil sularında yaşamayı tercih ederler.

Çok lezzetli olan levrek balığı gerek ülkemizde ve gerekse Avrupa’da en makbul balıklar arasındadır.

En sevdikleri yemler, ilarya, sardalya, ispari, pisi, gelincik, dil balığı, yılan balığı yavrusu, aterina ve kraça gibi balıklar ile sübye, karides ve çağanozdur.

Levreğin en fazla av verdiği saatler güneş çıkana kadar gün ağarırken ve güneş batışından hemen sonradır.

 

Levrek Balığının Avlanma Teknikleri

  • Dip sürütmesi
  • Uzun olta (yemli)
  • Uzun olta (kaşıkla, yapay yemle)
  • Levrek çaparisi
  • Bırakma oltası
  • Yemli takım

Levrek Avı (At çek Yöntemi – Spinnig)

Avcı bir balık olan levrek, kolay bir av olmamakla birlikte balıkların en kurnazlarındandır. Levrek bulunduğu yerde etrafı gözetir, hatta suyun dışını bile kontrol eder. Avlanmak için ağırlıklı olarak kayalık ve biraz dalgalı bölgeleri tercih eder. Bunun dışında levrek için kefal yavrusu, kesinlikle hayır diyemeyeceği avlar arasındadır. Tüm yavru balıkları rahatlıkla avlayabilen levrek, kefal yavrusunu özellikle tercih eder. Kefalin dışında ise ispari, izmarit ve horozbina balığı levreğin balık tercihleri arasındadır.

 

Levrek, kayalık ve dalgalı bölgelere genellikle sabah gün doğarken ya da akşam gün batarken avlamak için gelir. Bazı durumlarda kum ve sakin olan denizlerede gelebilir. Özellikle tatlısuyun denize karıştığı bölgelerde levrek bulunabilir. Levrek fareye kesinlikle hayır diyemez. Hatta lağım faresi levreğin dayanamadığı avlar arasındadır. Bu nedenle tatlısuyun denize karıştığı yerleri tercih eder.

Yemli Takım (Surf Fishing)

Bu tarz avlar genelde Lodos havalarda olduğundan oltayı olabildiğince uzağa atmak gerekir. Surftekniklerini ilgili sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Yem olarak deniz kabukluları, kum solucanı, kurtlar ve karides kullanılmaktadır.