Lüfer Balığı Av Teknikleri

Lüfer balığı Ege ve karadeniz sularımızda daha çok rastlanmaktadır,yakalanması en zor ve en zevkli balıklardan biridir.Sonbahar zamanlarında başlayan av mevsim değişikliklerine göre kış sonuna kadar sürebilirler.Ülkemizde sonbahardan itibaren başlayan göç sayesinde önce karadeniz ardından boğaz sularında yapılması ile hem tekne hemde kıyı balıkçıları için güzel ve keyifli bir deneyim yaşatmaktadır.

 

Yem Seçimleri

Lüfer küçük sürüler ile avlanan bir balıktır.Hırçın ve Sert yapısı sayesinde pek çok balık türünün menüsünde yeri bulunmaktadır.Klasik Avlanma yemleri şunlardır.

İSTAVRİT

İZMARİT

ZARGANA

Boğaz Sularında en çok kullanılan yem zarganadır.Zargana olmadığı zamanlarda genellikle istavrit kullanılmaktadır.Ayrıca Tekne ile yapılan avlarda canlı yem ayrımı pek yapmayacağından her daim canlı balık trolü en uygunudur.

Yer Seçimi

Lüferin en güzel yakalandığı saatler sabah güneş doğumu ile ve akşam güneş batışı çok etkili olucaktır.

Karaburun, Yalıköy kayalıkları

İstinye, Tarabya, Sarıyer

Silivri

 

Olta ve Yemin Hazırlanması

Lüfer çok kurnaz ve akıllı bir balıktır.Onu yakalamak için en az onun kadar uyanık olmalısınız.Kıyıdan yapılan avcılıkta klasik olarak 2 iğneli yani hırsızlı mantarlı olta takımı kullanılır.Bu takımı balık malzemesi satan her yerde bulabilirsiniz.Benim size tavsiyem olta takımlarını kendiniz hazırlamanız olacaktır.Bu takımı hazırlarken düşünmeniz gereken en önemli 2 husus lüferin kurnaz olduğu ve hazırladığınız olta tel dahi olsa bu oltayı bir şekilde deforme edip oltadan kurtulabileceğidir.

İkinci adımda hazırladığınız takıma bağlayacağınız yemin duruşu ve cazibesi çok önemlidir.Pek çok kişi bilse de yine de anlatmakta fayda var ki lüfer oltasında mevcut bulunan mantarın amacı yemi hava da tutmak ve balığın ilgisini çekmektir.Üzerine sarılı folyo da yine ilgi çekmek amaçlıdır.Yeminizi bu düzene taktığınızda ortaya çıkan sonuç iğnelerin yem içerisinde gizlenmiş olması ve iğneler arasında ki misinanın balığın dişleri ile kesemeyeceği şekilde gizlenmesidir.

Lüfer Avı Rapala Çeşitleri

Tackle House Node 130F 18Gr Limon Rengi

Tackle House Node 130F 18Gr Beyaz 3D Glow

 

İpucu :

* Bu balığı yapay yemler ile de yakalayabilirsiniz.Benim en çok tercih ettiğim yapay yem Tackle House Node 130F 18GR Limon modelidir.Yeşil ve Mavi modellerini kullanabilirsiniz.

* Yem takarken 6-7 cm lik balıkları fleto yapmak yerine karnını açıp iğneleri ağız kısmından geçirerek gövde içinden sırtına saplarsanız av veriminiz % 100 artacaktır.

* Boyu 20-25 cm olaran balıklar için siyah 4-6 numara arası iğneler kullanmanız av veriminizi arttırır.

* İğne alırken pahalı marka ve modeller almak yerine mustad marka ince iğneler kullanmanız hem cebinizi hem de balığınızı üzmez.

Kaynak;https://www.spinavmarketim.com.tr/ac/haber/lufer-baligi-av-teknikleri