Mercan Balığı Av Teknikleri

Mercan Balığı Genel görünümü pembe renklidir. İyi gelişmiş gözler, kafanın sırt bölgesine yakın yerleşmiştir. Göğüs yüzgeci çok uzun olup, anüs seviyesinin ötesine geçer. Kuyruk yüzgecinin arka kenarları merkezde siyah, uçta beyaz renklidir.

Mercan balığı taşlık,yosunluk ve kayalık diplerde yaşar. Çenesi bütün taş balıkları gibi çok güçlü olup deniz dibindeki kabukluları kolayca parçalayarak yemektedir. Av sırasında zokaların iğnelerini açar veya kırar. Vücudu kalın pullarla örtülü olup rengi pembedir. Yakalandıktan sonra su dışında rengi kısa zamanda açılırlar.

Yılın her mevsiminde avlanabilen mercan, yazın taşlık kıyılara gelirler. Kışın derin sulardaki kayalıklı alanlara çekilir. En verimli avlanma ayları nisan ve mayıs aylarındadır.

Mercan Balığı Av Teknikleri

Her ay denizlerimizde bulunabilen Mercan, kışları 50 metre ve daha derinlerde yaşamını sürdürür. İlkbahar sonlarına kadar ise 10-30 metre kıyıya kadar gelir. Bu dönem kıyıdan mercan avı için uygun zamandır. Mercan avı diğer avlara göre daha az zahmetlidir. Balığın nerede olduğunu bulursanız mercan avı için uygun şartlar oluşmuş demektir. Derin sularda daha boylu mercanlar çıkar. Mercan avlarını tekne ile açıklarda yaparsanız daha iyi olur. Kısacası Mercan merası bulunduğu takdirde basit yöntemlerle avınızı yapabilirsiniz.

Mercan Olta Takımı

Mercan balıkları boylarına göre köstekli veya zokalı olta takımlarıyla avlanır. Yem olarak hamsi, gümüş, sardalya, karides, sübye, kalamar, mamun ve sülünez kullanılabilir. Mercan avı için radar ile taşlı yerler tespit edilir ve bu mevkilere olta atılır. Olta dibe vardığında boşu alınır ve beklenir. Uzun mesafeli atış yapabileceğimiz, aksiyonu kuvvetli bir kamış ve sarım devri düşük fakat çekim gücü kuvvetli bir olta makinesine ihtiyacımız vardır.

Tekneden mercan avı için Lrf Çok keyifli bir av olucaktır. Lrf takımlarınız 1gr-10gr arası bir lrf kamışı ile 1000 veya 2000lik olta makinesi size yeterli olucaktır.5ve 7gr olan baby liglerle Mercan avı yapmak size daha da keyif vericektir.